Dwudziesta edycja „Rankingu ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie” – wyniki

Jubileuszowa, dwudziesta edycja „Rankingu ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie”, organizowana przez Kozminski BusinessHub w Akademii Leona Koźmińskiego, zakończyła się wręczeniem liderom specjalnych statuetek z upcyklingu podczas tegorocznej edycji „Targów Idei ESG”, organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

W dwudziestej edycji „Rankingu ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie” pierwsze miejsce, zdobywając 96 proc. punktów, zajął ING Bank Śląski, który uczestniczył w rankingu 18 razy, a liderem był wcześniej już dwukrotnie, w latach 2020 i 2022.

Drugą lokatę zajmuje Orange Polska, na trzeciej pozycji są BNP Paribas Bank Polska oraz mBank. Tuż poza podium znalazł się Unimot, na piątym miejscu natomiast są Ergo Hestia oraz Energa.

Liderzy branżowi

Jak w każdej edycji rankingu, wyróżniliśmy też branżowych liderów.

  • W branży „bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy” liderem jest ING Bank Śląski, na drugim miejscu są BNP Paribas Bank Polska oraz mBank, na trzeciej pozycji zaś Ergo Hestia.
  • W branży „dobra konsumpcyjne” czołowe pozycje na podium zajmują Jeronimo Martins Polska, Coca-Cola HBC Polska oraz Danone.
  • W branży „produkcja przemysłowa” liderem została Energa, a kolejne dwa miejsca zajmują Saica Group oraz Tauron Polska Energia.
  • W branży „usługi” liderem został Orange Polska, natomiast kolejne miejsca zajmują Unimot oraz EPP Poland.

W tym roku wyróżniono także liderów w trzech dodatkowych kategoriach „Rankingu ESG”.

Za doskonałe wdrożenie ESG w praktyce biznesowej tytuł „Lidera zrównoważonych rozwiązań 2026” otrzymały: Enea, Energa, Ergo Hestia, Erste Bank Polska, Holcim, ING Bank Śląsk, Orange Polska, PZU oraz Werner Kenkel.

Wyróżnienie „Sustainability Champions 2026” przypadło następującym organizacjom: Bank Milliennium, Bank Pekao, Castorama, Cersanit, Coca-Cola HBC Polska, Credit Agricole Polska, Danone, Enea, EPP, Holcim Polska, PGE, Śnieżka oraz Tauron Polska Energia.

W grupie liderów z najwyższą punktacją, tytuł „Sustainability Excelence 2026” uzyskały: BNP Paribas Bank Polska, Energa, Ergo Hestia, ING Bank Śląski, Jeronimo Martins Polska, mBank, Orange Polska, Saica Group oraz Unimot.

Ponieważ w tym roku „Ranking ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie” obchodzi swój jubileusz dwudziestolecia, wyróżnione zostały także te podmioty, które są w nim od samego początku i uczestniczyły we wszystkich dwudziestu edycjach rankingu, który w pierwszych dwóch latach nosił nazwę „Good Company Ranking”, a w kolejnych „Ranking Odpowiedzialnych Firm”. Wyróżnienie XX-lecia otrzymały: Bank Millennium, Erste Bank Polska (wcześniej jako Santander Bank oraz BZ WBK), Kompania Piwowarska, Orange Polska (wcześniej jako TP SA) oraz Provident Polska.

O rankingu

„Ranking ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie” (dawniej Ranking Odpowiedzialnych Firm) od wielu lat jest cenionym na rynku barometrem dojrzałości odpowiedzialnego i zrównoważonego zarządzania w największych firmach. To już 20. edycja Rankingu, organizowanego przez Kozminski Business Hub w Akademii Leona Koźmińskiego.

Ranking powstaje w oparciu o odpowiedzi i uzasadnienia prezentowane dobrowolnie przez firmy w ankiecie i poddane weryfikacji, zgodnie z metodologią przygotowaną przez autorów – prof. Bolesława Rok z Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosława Horodeckiego, analityka. Zawartość ankiety jest corocznie zmieniana, a za dopasowanie do aktualnych wyzwań rynkowych i legislacyjnych odpowiada specjalnie powoływana Rada Naukowa Rankingu ESG, w skład której weszli eksperci Climate Leadership UNEP/GRID, Akademii Leona Koźmińskiego i Forum Odpowiedzialnego Biznesu: Piotr Biernacki, Katarzyna Frankowiak, Mariusz Gołąb, Małgorzata Greszta, Piotr Kowalik, Monika Kulik, Monika Michalska, Marcin Milczarski, Franjo Mlinaric, Ilona Otoka, Sergiej Podus, Aneta Skubida oraz Bolesław Rok. Ankieta była również konsultowana w poszczególnych obszarach z innymi, uznanymi ekspertami branżowymi.

Tegoroczna ankieta to cztery części – w sumie 33 pytania o zróżnicowanym charakterze. Przypomnijmy tylko, że w zeszłym roku ankieta zawierała aż 70 pytań. Ankieta nie opiera się już na wskaźnikach znanych z ESRS, chociaż niektóre pytania odnoszą się do podobnych zagadnień.

Partnerami rankingu są Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Partnerem medialnym jest Rzeczpospolita. Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi jest firma BDO. Całość jest koordynowana przez Koźmiński Business Hub w Akademii Leona Koźmińskiego.

W tym roku w Rankingu wzięło udział ponad 60 firm, a zainteresowanie wyraziło prawie 150 firm. Łącznie we wszystkich edycjach „Rankingu ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie” wzięło udział już ponad 300 największych firm działających na polskim rynku. Ankieta może być przydatnym narzędziem nie tylko w ramach raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale przede wszystkim w procesie zarządzania. Ranking ESG corocznie wskazuje kierunki transformacji systemów zarządczych.

Około 30 największych spółek systematycznie, od wielu lat, uczestniczy w Rankingu, zwykle znajdując się w czołówce – i w tym roku jest podobnie. Niezależnie od niewielkich zmian w punktacji i rotacji pozycji w tym zestawieniu, są to podmioty najlepiej przygotowane do wielkiej transformacji ESG.

Wszelkie informacje na temat wyników rankingu można uzyskać pod adresem jaroslaw.horodecki@resg.pl, telefonicznie: 601 21 58 97 lub na stronie www.resg.pl, gdzie zostaną opublikowane pełne wyniki „Rankingu ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie”.

Startupy Pozytywnego Wpływu

W towarzyszącym Rankingowi ESG projekcie „Startupy Pozytywnego Wpływu” wyróżniono w tym roku podczas „Targów Idei ESG”, organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, 21 impaktowych organizacji.

Startupy Pozytywnego Wpływu umożliwiają osobom działającym z pasją w imię dobra wspólnego zwiększanie pozytywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo, przyczyniając się do rozwiązywania najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoimy jako cywilizacja. Wdrażając innowacyjne i odpowiedzialne rozwiązania w różnych obszarach naszego życia, doprowadzają do wzrostu wartości firmy oraz jednocześnie do poprawy jakości życia ludzi i środowiska w ramach sfery swojego oddziaływania.

Do tej pory, w ramach ośmiu edycji, rozpoczynając w roku 2018, wyróżniliśmy ponad 170 takich organizacji.  Spośród nich dobrze sobie dziś radzi na rynku polskim, a także globalnym – prawie 150. W tym roku, do tej grupy dokładamy 21 organizacji, o różnym statusie prawnym i poziomie zaawansowania rynkowego, ale prowadzonych z pasją umożliwiającą projektowanie i wdrażanie odpowiedzialnych innowacji.

Organizacje umieszone na Liście Startupów Pozytywnego Wpływu 2026 proponują takie produkty i usługi, które mają – potencjalnie lub już realnie – pozytywny wpływ na środowisko i społeczeństwo, przyczyniając się do rozwiązywania najważniejszych wyzwań społecznych, środowiskowych, klimatycznych.

W obszarze DeepTech, najbardziej cenionym w mainstreamie startupowym, wyróżniliśmy: 

  • ALVA – zaawansowane technologie magazynowania energii.      
  • Baltic Jungle Lab – system monitorowania emisji mikrowłókien.
  • Meterd – efektywność budynków.
  • MycoRenew – recykling tekstyliów wykorzystujący grzyby.
  • Oasis City Lab – monitorowanie zagrożeń miejskich.     
  • PeptechLab – eliminują antybiotyki i pestycydy z łańcucha żywności.

Bardzo potrzebny obszar WellTech, czyli ci, działający na rzecz dobrostanu to:

  • EduCat – dostęp do najlepszych uczelni świata.
  • Elechos – rozwijanie kompetencji z matematyki i STEM.
  • Hi Bestie – rozwiązania dla zdrowia i komfortu osób menstruujących.           
  • Surveily – standardy bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych.
  • Tovoda – inteligentne dystrybutory czystej wody i dane środowiskowe.

SocialGood – produkty i usługi dobre dla świata dostarczają:

  • Kombinat Konopny – naturalne materiały na bazie konopi.
  • Me Gusto – zdrowe słodycze z naturalnymi składnikami.
  • Public Twin – angażowanie interesariuszy od początku projektów.
  • Rebench – wydłużają cykl życia mebli, sprzętów w dużej skali. 
  • Terra Nostra – praktyki regeneratywne w rolnictwie. 

Tech4Good – wykorzystują technologie dla dobra społecznego

  • Boomplastic – właściwa gospodarka plastikiem. 
  • Hermetia Systems – autonomiczne mikrozakłady biokonwersji. 
  • Lokalny System Ostrzegania – eliminują dezinformację lokalnie. 
  • Rammed Earth – ściany i domy z ubijanej ziemi. 
  • WEARFITS – ograniczają skalę zwrotów i nadprodukcji. 

Wyboru z bazy ponad 720 organizacji dokonał Panel Pozytywnych Postaci składający się z przedstawicieli świata startupów, organizacji pozarządowych, nauki i biznesu: Ada Stępień, Adrian Migoń, Agnieszka Oleksyn-Wajda, Anna Węgrzynowicz, Berenika Pel, Bolesław Rok, Dominik Krawczyk, Justyna Markowicz, Alicja Kozłowska, Maciej Otrębski, Magda Andrejczuk, Michał Miszułowicz, Mirella Panek-Owsiańska, Joanna Fogler, Monika Kulik, Patrycja Radek, Piotr Boulange.

Gratulujemy tegorocznym wyróżnionym i życzymy im odpowiedzialnego skalowania swojego pozytywnego impaktu. Wszystkich zachęcamy do korzystania z pełnej Bazy Startupów Pozytywnego Wpływu – w niej znajdują się informacje o ponad 700 innowacyjnych podmiotach impaktowych na polskim rynku. Analizy najlepszych startupów mogą zachęcać do podążania w tym kierunku, a chętnym proponujemy korzystanie z analiz i rozmów z inspirującymi founderkami i founderami impaktowymi. Poprzednie edycje Raportów są również nadal dostępne. To wszystko można znaleźć na całkowicie nowym portalu: https://startupypozytywnegowplywu.kozminskihub.com/

Dziękujemy słuchaczkom i słuchaczom studiów podyplomowych „Perspektywa ESG” na Akademii Leona Koźmińskiego, których wkład jest tu najcenniejszy. Partnerami tego projektu w Kozminski BusinessHub są: Bank Gospodarstwa Krajowego, BNP Paribas Bank Polska, Orange Polska i Danone.

Przewijanie do góry